Doc. Dr. Hasan GÖÇER
Ortopedi Travmotoloji Uzmanı
Türkçe | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com English | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Russian | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Arabic | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Randevu için ;
Hafta içi : 09:00 - 18:00
Hafta Sonu : 09:00 - 12:00
+90 (0362) 3121919 (3442) +90 (0532) 604 02 44
Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı)
Haberler
Çocuğunuza ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler;
Eklenme Tarihi : 5/11/2011 10:31:56 AM


Çocuk  ayakkabısı deyip hafife almayın !!

   Tüm çocuklar ortalama iki yaşına kadar genellikle  içe bazende dışa  basarak yürür ve bu ayakkabı ile düzeltilemez. Gelişim tamamlandıkça, yürümesi ritmik düzenli hale geldikçe, kemik yapı geliştikçe normale gelir. Bebek  yürümeye başlarken basma ile yerin sertliği, şekli, denge merkezinin kurulması ve adımlama mekanizmaları, ayak tabanındaki serbest sinir uçları ve reseptörler yardımı ile beyine iletilir.. Bebeklerin  yürümesi veya ayak gelişimi için ayakkabıya ihtiyaç yoktur.  İlk 1-2 yaşlarda kas dokusu fazla kemik yapı geç geliştiğinden düz taban gibi görünür, bu normal olup her hangi bir tedaviye gerek yoktur.

   Ayakkabının asıl görevi dış ortamdan, sıcak veya soğuktan korumaktır . Sağlıklı çocuklarda tam ortopedik tabanlı, kalın, kaba ve ağır ayakkabıların,  erken ve güzel yürümeye etkisi yoktur. Aksine  bebeğin yeri hissederek zamanla gelişecek dengesini engelleyip yürümesini geciktirir. Sadece çorapla dahi yürüyebilir, yeterki zeminde kayganlık ve batıcı cisimler olmasın. Çorapla yürümesi ayak için daha uygun olup ayak kasları ve bağ dokuya masaj etkisiyle gelişimini kolaylaştırır. Bebeğinizin uyurken ayağında sadece çorap olması daha iyidir.

      Çocuklarımıza ayakkabı alırken dikkat edilecek ayrıntılır;

Çocuk ayakkabıları ayağı terletmeyen ve hava almasını izin veren malzemeden yapılmış olmalı. Ayakkabının taban  ön kısmı yumuşak ve esnek olup, yürürken parmak hareketlerini engellememeli. Taban iç kısmında hafif bir yükseklik olmalı. Ayağa daha hakim olması için bağçıklı olabilir. Özellikle bebeklerde kas ve kemik yapı zayıf olduğu için çok hafif olmalı. Düşmeleri engellemek için tabanı kaymayan özellikte olmalı. Çocuk ayakları çok hızlı geliştiği için 3-4 ayda bir ayakkabıyı değiştirmek gerekebilir. Bu yüzden ayakkabı malzemesinin uzun ömürlü olması için zorlamayın. Ayakkabı ucu ile ile 1. Parmak arasında  en az 1 cm mesafe olmalıdır. Sabahları ayaklar biraz küçük olup öğlene doğru hafif şişer, bu yüzden ayakkabıyı öğleden sonra satın alınız. Ayakkabıyı çocuk üzerinde deneyerek ve ayakta bastırarak kontrol edip alınız.. 

    Ayakkabı bol yada sıkı olmamalı. Sıkı ayakkabı giyimi, parmak bozuklukları, yetersiz kas gelişimi,tırnak batmalarına sebep olur.

     Ortopedik ayakkabı veya botlar ortopedik bir rahatsızlığı olanlarda (beyin felci, aşık kemiği ayak kemiklerinde doğuştan kemiksel bozukluklara bağlı aşırı içe basan, belinde doğuştan açıklık olan ayak ve ayak bileği sorunları ancak) ortopedi hekimi kontrolü ve önerisiyle kullanılmalıdır. 

 

Diğer Haberler
TÜMÖRE BIÇAK VURMAK TÜMÖRÜ AZDIRIRMI?
TÜMÖRE BIÇAK VURMAK TÜMÖRÜ AZDIRIRMI?
28.10.2013
Prof. Dr. Harzem ÖZGER' le ortopedik tümör cerrahisi eğitimi bitti.
Prof. Dr. Harzem ÖZGER' le ortopedik tümör cerrahi
24.01.2013
Elbileği sinir sıkışması
Elbileği sinir sıkışması
22.04.2011
 ortopedi kliniğinin veda yemeği gazi devlet hastanesi
ortopedi kliniğinin veda yemeği gazi devlet hasta
19.03.2011
Tüm Haberler
Ana Sayfa | Öz Geçmiş | Hastanemiz | Ameliyat Resimleri | Anlaşmalı Kurumlar | Online Randevu | Soru & Cevap | İletişim
Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. www.drhasangocer.com
KA İnternet Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti.