Doc. Dr. Hasan GÖÇER
Ortopedi Travmotoloji Uzmanı
Türkçe | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com English | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Russian | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Arabic | Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı) | www.drhasangocer.com Randevu için ;
Hafta içi : 09:00 - 18:00
Hafta Sonu : 09:00 - 12:00
+90 (0362) 3121919 (3442) +90 (0532) 604 02 44
Doc. Dr. Hasan GÖÇER (Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı)
SELİM KEMİK TÜMÖRLERİ (İYİ HUYLU)
MALİGN KEMİK TÜMÖRLERİ (KÖTÜ HUYLU)
YUMUŞAK DOKU TÜMÖRLERİ
Bel Sırt Bölgesi Hastalıları
Diz Artroskopisi Menisküs Yırtıkları
Diz Kireçlenmesi ve Protez Ameliyatı
El Bileği ve Dirsek Bölgesi Hastalıkları
Kalça Bölgesi Hastalıkları
Kalça Kireçlenmesi - Kalça Protezi Ameliyatı
Omuz Bölgesi Hastalıkları
Travma (Kırık Ve Çıkık) Hastalıkları
Hastalarımızdan bazıları
AYAK- AYAKBİLEĞİ HASTALIKLARI
Kalça Kireçlenmesi - Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça kireçlenmesi (koksartroz);

Kalça eklemi vücudumuzdaki en büyük eklemlerden olup sürekli aşı yüke maruz kalır. Çeşitli hastalıklar ve yaş, kilo, cinsiyete bağlı olarak zamanla yapısı bozulur ve zamanla artan ağrı,hareket kısıtlılığı, topallama, ve günlük yaşamdan bezdirecek,ev içine mahkum bırakacak bir hal alır. Erken evrelerde tanı konulursa hastalığı hakkında bilgilendirme, kilo verme, yaşam tarzı üzerine değişiklikler,  ağrı kesiciler,antiromatizmal ilaçlar,  kas güçlendirici egzersiz ve fizik tedavilerle şikayetleri azaltılmaya hastalığın ilerleyişi yavaşlatılmaya çalışılır. Tüm bu tedavilere rağmen şikayetler geçmiyorsa total kalça protezi yapmak en uygun tercih olabilir.

 

 KALÇA  PROTEZİ AMELİYATI;

Kalça eklemi kireçlenmesi medikal tedaviye rağmen geçmiyor ve günlük yaşamı engelleyecekkadar rahatsız ediyorsa  kalça protezi ameliyatı ile tedavi edilir. Protez denince kalçada  eklem yapan iki kemiğin eklem yüzeylerinin kesilerek çıkarılması ve bu yüzeylerin metal ve plastik parçalar ile kaplanmasıdır.

 

Kalça  protezi ameliyatı günümüzde bir çok merkezde yapılan, deneyim ve başarının arttığı, kalça kireçlenmesine bağlı hayattan bezdiren,inatçı ağrılarda çok iyi yanıt alınan bir tedavi yöntemidir. En sık karşılaşılan soru yapılan kalça protezinin nekadar ömrü olduğudur. Burada hastanın kişisel özellikleri; yaş, cinsiyet, ağırlık ve hareket seviyesi belirleyicidir. İyi ellerde yapılması şartıyla tüm hastaların %98’inde protez 20-30 yıl kadar  dayanır. Tecrübeli merkezde, deneyimli ekip ve kaliteli protez seçimiyle, hasta doktor uyumu ve önerilerin tam yerine getirilmesiyle sonuçları daha başarılıdır.

Normal bir kalçada kemiklerin birbiri ile bağlantısını ve koordinasyonunu sağlar..Artritli bir kalçada bu yapılar bozulur.

Bugün kalça  protezlerinin büyük çoğunluğu çimentosuz olarak yapılmaktadır. Çimentosuz protezlerin uyumu mükemmel olup 30 yıl kadar dayanabilmektedir. Bu süreyi hastanın kilosu,genel sağlık koşulları,aktivite düzeyi arttırıp, azaltabilmektedir.

 

   

Sonuç olarak kalça protezi cerrahisi bazı sorunları olsada bugün için kalçanın  biomekaniğini düzenleme de etkili bir tedavi yöntemidir. Hastaların operasyonun ertesi günü yürümelerine, 2. gün tuvalete oturmalarına izin verilir. Dikişler ortalama 15 günde alınır ve sonrasında banyoya izin verilir. Hasta operasyonun ertesi gününden itibaren kalça ve diz bükme ve adele güçlendirme akzersizlerine başlanır. Bu ekzersizler kalça  fonksiyonlarının tamamen kazanılmasına kadar devam eder. Genellikle 6. haftada tüm kalça fonksiyonları geri döner. Kalçada  şişlik ve protezin varlığını hastalar 3-6 ay hissedebilirlerse de yürüme ilk haftadan sonra ağrısızdır.

 

 

Kalça  protezinin iyi ellerde yapılması kadar ameliyathane ve ameliyat sonrası bakım hizmetleride çok önemlidir. Bu operasyonun en önemli komplikasyonu % 1-2 oranında enfeksiyondur.(en iyi ameliyathane şartlarında). Enfeksiyon gelişirse ek cerrahi prosedürler gerekebilir. Damar ve sinir yaralanması riski neredeyse yoktur.

Alt Başlıklar
» Kalça Protezi Ameliyatı
» Kalça Kireçlenmesi
» Kalça Protez Önerileri
» kalça kireçlenmesi koksartroz
Ana Sayfa | Öz Geçmiş | Hastanemiz | Ameliyat Resimleri | Anlaşmalı Kurumlar | Online Randevu | Soru & Cevap | İletişim
Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. www.drhasangocer.com
KA İnternet Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti.